Razvoj kamer pametnih telefonov je kar težko dojemljiv in glede na to, da je cilj proizvajalcev skorajda isti, ustvariti popolno kamero, je med zastavonošami le še subjektivna razlika med posnetimi fotografijami.

Možnost preizkusa treh vodilnih pametnih telefonov in njihovih fotoaparatov se mi je ponudila tekom leta. Objektivno gledano vse kamere premorejo odlično ostrino, nezaznavno dodajo svetlobo v slikovne točke ter prezentirajo realne situacije, če seveda ne vklopimo kakšnih posebnih učinkov.

Kar je subjektivne narave, so datoteke v galeriji. Ene so malenkost sprane, s kančkom ”serijskega” posredovanja umetne inteligence, druge prežete z barvami in tretje precej podobne tistim z zrcalno refleksnega fotoaparata. Objektivno vse korektne, in če bi jih opazovali posamično, teh detajlov s posamezne fotografije ne bi ujeli. In kot se vam že morda dozdeva, je tretje opisani aparat bil ravno Honor Magic4 Pro.

Prepriča v vseh pogledih, kot dovršena pametna naprava in vsestranski fotoaparat. Slednji zleze pod kožo, pa ne zaradi nastopaških specifikacij, ampak enostavnega dojemanja uporabnika, kaj želi posneti. Večkrat se zgodi, da je potrebno s prsti dodatno tapkati po zaslonu, da izostrimo dotičen objekt, nastavimo osvetljenost … Magic4 Pro to na svojstven način opravi in zadovolji uporabnika. V kolikor je želja, pa ponuja neskončno možnosti igranja s kamero.

Mogoče pridemo kar na prakso. V tednih druženja nisem testnih avtomobilov fotografiral z ničemer drugim, kot s Honorjem Magic4 Pro. Prikazane fotografije so brez popravkov, vključenih filtrov ali posebnih nastavitev med fotografiranjem. Zgolj postavitev kadra in pritisk na sprožilec. Vse ostalo je delo čarobnih kamer, ki se nahajajo v markantnem krogu na zadnji strani ohišja.

Glavna kamera ponuja 50 MP, ultraširoka se postavlja s 50 MP in svoje doda še periskopska telefoto kamera s 64 MP, ki ponuja 3,5-kratni optični zoom ter vse tja do 100-kratne hibridne fuzije.

Preden preidemo na zadnji dve situaciji, še na hitro obrnimo telefon, preverimo gabarite ter tehnične podatke. Ohišje Honorja Magic4 Pro meri 163.6 x 74.7 x 9.1 mm, v njem pa se nahaja 6,81-palčni štirikratno ukrivljenim LTPO OLED zaslon, ki lahko proizvede do 1,07 milijarde barvnih odtenkov ter zagotavlja osupljive vizualne učinke.

Pod zaslonom se nahaja čipovje Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 in 8-jedrni procesor (1×3.00 GHz Cortex-X2 & 3×2.50 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510) z grafično podporo Adreno 730. V osnovi telefon razpolaga z 8 GB delovnega pomnilnika ter 256 GB shrambe, ki je ni mogoče razširiti z SD kartico. Celotna izkušnja bazira na sistemu Android 12 in je kot takšna precej preprosta ter poznana množicam uporabnikov.

Redko se bo zgodilo, da boste 4600 mAh baterijo izpraznili v enem dnevu, a tudi če bi bila tik pred tem, se bo z žičnim polnilnikom Honor SuperCharge z močjo 100 W napolnila do 100 odstotkov zmogljivosti v zgolj 30 minutah. Če je pol ure preveč dragocenih, pa se baterija napolni do 50 odstotkov v samo 15 minutah, kar pa je časovni okvir pitja kavice.

Zdaj pa h ključnemu vprašanju, koliko pravzaprav stane Honor Magic4 Pro? 1.099 evrov želijo zanj v prosti prodaji. Veliko? Ja. Vsekakor pa menim, da je Magic4 Pro trenutno telefon z najboljšo kamero na tržišču (vsaj kar se tiče Andoidov, da ne bo kakšen ”jabolčnik” zameril, čeprav …).  V tem kompletu poleg zmogljivega pametnega telefona prejmete še odličen fotoaparat. Če vam slednji do zdaj glede na videno ni ogrel srca oziroma niste velik ljubitelj fotografiranja, potem boste več kot zadovoljni z dostopnejšim modelom Honor P70.